Date:

1. THE YVON FELIX JEAN CHALLENGE CUP
  • 1 - ASHFORDS LEGACY
  • J: D.Bheekary (486 kg)
  • T: M. Henri Maingard
  • 2 - CHAP TRAP
  • J: J.Allyhosain (501 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 3 - CYBER SPECIAL
  • J: N.Juglall (465 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 4 - NIGHTINGALE LANE
  • J: J.Bardottier (470 kg)
  • T: M. Chitranjan Ramdin
  • 5 - WATCH ME DAD
  • J: R.Joorawon (456 kg)
  • T: M. Jean Michel Henry
  • 6 - JET PATH
  • J: B.Sooful (510 kg)
  • T: M. Vincent Allet
  • 7 - LEAGUE OF LEGENDS
  • J: S.Bhundoo (532 kg)
  • T: Preetam Daby
  • 8 - MAJESTIC MOON
  • J: G.D.Aucharuz (465 kg)
  • T: M. S.Nagadoo
  • 9 - NEW GOLDEN AGE
  • J: S.Bussunt (462 kg)
  • T: M. Alain Perdrau
  • 10 - NIGHT CHAPEL
  • J: R.Hoolash (488 kg)
  • T: M.Simon Jones
  • 11 - ARTAX [EA]
  • J: ----- (455 kg)
  • T: A.Sewdyal
2. THE RAOUL RIVET CUP
  • 1 - IRON WOLF
  • J: N.Juglall (467 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 2 - CHESTER'S WISH
  • J: B.Bhaugeerothee (451 kg)
  • T: M. S.Nagadoo
  • 3 - CAPTAIN MOSS
  • J: K.Ramsamy (464 kg)
  • T: M. Alain Perdrau
  • 4 - PHOENIX RISING
  • J: J.Allyhosain (430 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 5 - SOLDIER'S CODE
  • J: I.Chisty (500 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 6 - SPACE AGENT
  • J: R.Joorawon (483 kg)
  • T: M. S.Nagadoo
  • 7 - TEXAS SKY
  • J: B.Reis (495 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 8 - XANTHUS
  • J: J.Bardottier (453 kg)
  • T: M. Chitranjan Ramdin
  • 9 - LE CLOS
  • J: D.David (502 kg)
  • T: M. Vincent Allet
3. THE WEEK-END CHALLENGE CUP
  • 1 - ROCKETEER
  • J: D.Bheekary (510 kg)
  • T: M. Henri Maingard
  • 2 - AFDEEK
  • J: D.Holland (478 kg)
  • T: M. Henri Maingard
  • 3 - BONJOUR BABY
  • J: J.Bardottier (464 kg)
  • T: M. Chitranjan Ramdin
  • 4 - GAMELOFT
  • J: B.Reis (468 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 5 - MIDNIGHT MESSENGER
  • J: G.D.Aucharuz (442 kg)
  • T: M. S.Nagadoo
  • 6 - MIND BLOWING
  • J: N.Juglall (519 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 7 - IN THE LOOP
  • J: R.Joorawon (501 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 8 - SOUTHERN SUN
  • J: I.Chisty (458 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 9 - CHARLES MY BOY
  • J: D.David (470 kg)
  • T: M. Vincent Allet
4. THE BEGUINOT TURF MAGAZINE CHALLENGE CUP
  • 1 - ARCTIC FLYER
  • J: R.Hoolash (437 kg)
  • T: M.Simon Jones
  • 2 - STREETBOUNCER
  • J: D.David (496 kg)
  • T: M. Vincent Allet
  • 3 - HEART OF DARKNESS
  • J: B.Reis (480 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 4 - IN YOUR DREAMS
  • J: M.Nunes (503 kg)
  • T: M. Shyam Hurchund
  • 5 - ZODIAC JACK
  • J: G.D.Aucharuz (481 kg)
  • T: M. Jean Michel Henry
  • 6 - FLOWER BLUE
  • J: J.Allyhosain (455 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 7 - MEMPHIS MAFIA
  • J: D.Holland (475 kg)
  • T: M. Henri Maingard
  • 8 - BORYA
  • J: O.Placais (455 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 9 - DOLLAR TRACTOR
  • J: K.Zechner (501 kg)
  • T: Preetam Daby
  • 10 - ZEN MASTER
  • J: I.Chisty (488 kg)
  • T: M. Patrick Merven
5. THE WEEK-END SCOPE CHALLENGE CUP
  • 1 - BAD ATTITUDE
  • J: M.Nunes (499 kg)
  • T: M. Shyam Hurchund
  • 2 - BURG
  • J: B.Reis (487 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 3 - TOWER OF WISDOM
  • J: N.Juglall (487 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 4 - YANKEEDOODLEDANDY
  • J: O.Placais (455 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 5 - WEST COAST WARRIOR
  • J: B.Bhaugeerothee (473 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 6 - ORANGE TRACTOR
  • J: J.Allyhosain (483 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 7 - CHOIR OF ANGELS
  • J: I.Chisty (486 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 8 - EUROKLIDON
  • J: K.Zechner (528 kg)
  • T: Preetam Daby
  • 9 - DOWN UNDER
  • J: R.Joorawon (477 kg)
  • T: M. Patrick Merven
6. LE MAURICIEN - LA COUPE DU CENT CINQUANTENAIRE
  • 1 - BARITONE
  • J: C.Segeon (466 kg)
  • T: M. Jean Michel Henry
  • 2 - TABLE BAY
  • J: O.Placais (528 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 3 - HARD DAY'S NIGHT
  • J: R.Joorawon (529 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 4 - KARRAAR
  • J: J.Allyhosain (524 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 5 - TEN GUN SALUTE
  • J: N.Juglall (474 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 6 - NEBULA
  • J: M.Nunes (474 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 7 - WILD HORIZON
  • J: B.Sooful (491 kg)
  • T: A.Sewdyal
  • 8 - OUR EMPEROR
  • J: K.Ramsamy (494 kg)
  • T: M. Alain Perdrau
  • 9 - SEVENTH PLAIN
  • J: O.Sola (489 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 10 - KAZAAR
  • J: I.Chisty (470 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 11 - IDEAL SECRET [EA]
  • J: ----- (475 kg)
  • T: M. Henri Maingard
7. LE MAURICIEN CENTENARY SOUVENIR TROPHY
  • 1 - A P STRIKE
  • J: M.Nunes (476 kg)
  • T: M. Shyam Hurchund
  • 2 - GORDONSTOUN
  • J: B.Reis (482 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 3 - BADAWEE
  • J: K.Ramsamy (483 kg)
  • T: M. Alain Perdrau
  • 4 - CAPE HORN
  • J: O.Placais (484 kg)
  • T: M. Ramapatee Gujadhur
  • 5 - NETFLIX
  • J: D.David (471 kg)
  • T: M. Vincent Allet
  • 6 - MINALOUSHE VENTURE
  • J: G.D.Aucharuz (443 kg)
  • T: A.Sewdyal
  • 7 - WORLD DREAMER
  • J: J.Allyhosain (454 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 8 - BIOMETRIC
  • J: R.Joorawon (451 kg)
  • T: M. S.Nagadoo
  • 9 - GOLD MEDALIST
  • J: I.Chisty (511 kg)
  • T: M. Patrick Merven
  • 10 - SEVEN COLOURS
  • J: C.Segeon (460 kg)
  • T: M. Jean Michel Henry
  • 11 - RUMBULLION [EA]
  • J: ----- (501 kg)
  • T: M.Simon Jones
8. THE MONASTIC CUP
  • 1 - BEAR HUG
  • J: C.Segeon (475 kg)
  • T: M. Jean Michel Henry
  • 2 - HOMETOWN HERO
  • J: G.D.Aucharuz (488 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 3 - PADDINGTONS LUCK
  • J: N.Juglall (477 kg)
  • T: M. Gilbert Rousset
  • 4 - SUPERSTITIOUS
  • J: K.Ramsamy (499 kg)
  • T: A.Sewdyal
  • 5 - EIGHT CITIES
  • J: D.David (483 kg)
  • T: M. Vincent Allet
  • 6 - NAPOLI
  • J: B.Reis (479 kg)
  • T: M. Shirish Narang
  • 7 - GREATFIVEEIGHT
  • J: K.Zechner (502 kg)
  • T: Preetam Daby
  • 8 - MAMBO
  • J: M.Nunes (479 kg)
  • T: M. Shyam Hurchund
  • 9 - MAN FROM SEATTLE
  • J: J.Allyhosain (417 kg)
  • T: M. Rameshwar Gujadhur
  • 10 - RISKY RAMBO
  • J: R.Joorawon (424 kg)
  • T: M. Patrick Merven